Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

„Kamieniołomy w gminie Siekierczyn - tajemnic i zagadek ciąg dalszy”

PAŁACOWE SPOTKANIA Z HISTORIĄ

Już po raz szósty, 12 czerwca br. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Siekierczynie zaprosił na plenerową imprezę historyczną z cyklu "Pałacowe spotkania z historią". W tym roku impreza odbyła się pod hasłem "Kamieniołomy w gminie Siekierczyn – tajemnic i zagadek ciąg dalszy" i była poświęcona ich pracownikom, którzy przez lata tworzyli ten przemysł i w pocie czoła pracowali przy wydobyciu bazaltu, często w bardzo trudnych warunkach. Dlatego przygotowana przez nas wystawa była zatytułowana "Ludzie zarębiańskich kamieniołomów". Licznie oglądadający wystawę mogli odnaleźć siebie, członków rodzin, znajomych na prezentowanych zdjęciach. Dzięki udostępnionym fotografiom przekazywanym nam z prywatnych zbiorów pokazaliśmy ich pracę, poświęcenie a nawet odpoczynek i wspólną integrację. Szczególnym eksponatem był sztandar NSZZ "Solidarności" Kopalni Skalnych Surowców Drogowych, który udało się nam odnaleźć po 25 latach od jego poświęcenia 4 grudnia 1981 r. Po 13 dniach od tego wydarzenia nastał stan wojenny i sztandar musiał być ukrywany w prywatnych domach i dopiero na naszej imprezie ujrzał światło dzienne. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które przekazały nam swoje zdjęcia i pamiątki bo dzięki temu udało się stworzyć interesującą prezentację, uchronić od zapomnienia historię zarębiańskich kamieniołomów i odkryć wiele tajemnic i zagadek. Szczególne podziękowania kierujemy do Franciszka Palczyńskiego, Antoniego Bogdanowicza, Walentego Mockałło, Bolesława Lejko, Anny Szytuły, Stanisławy Szpili, Elżbiety Kołkiewicz, Edwarda Cwynara, Lucyny Kaczmarczyk, Teresy Rychta, Janiny Kwolek, Mariana Palczyńskiego, Marii Moroz, Marianny Makowskiej.

Cieszyła nas liczna obecność na imprezie mieszkańców nie tylko naszej gminy. Witaliśmy szczególnie ciepło byłych pracowników kamieniołomów, gości z Niemiec w osobach członków Stowarzyszenia Górnołużyckich Górników, członków Stowarzyszenia Miłosników Ziemi Węglinieckiej, wójta gminy Siedlec Jacka Kolesińskiego i przewodniczącego Rady Gminy Siedlec Andrzeja Kaźmierczaka, wójta gminy Lubań Zbigniewa Hercunia i wielu jeszcze gości, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska.

Impreza obfitowała w liczne atrakcje. Były występy wychowanków Przedszkola z Zaręby, Zesspołu Szkół w Zarębie, uczestników zajęć muzycznych GOKiS w Siekierczynie. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe: Kapela Pogranicze ze Studnisk, która poprowadziła również korowód otwierający imprezę, Chór Klubu Seniora Jubilaci z Bogatyni oraz zarębiańskie Polne Kwiaty. Publiczność wspaniale bawił zespół z Krakowa NH Brava prezentując polskie przeboje.

Dużą atrakcją, jak co roku, była Łużycka Drużyna Łucznicza z Lubania, która pięknie wprowadzała w klimat hitorii i prezentowała scenki rekonstrukcyjne i pojedynki rycerskie.

Festyn był okazją do zaprezentowania rekodzieła siekierczyńskich i zarębiańskich rękodzielniczek, rudzickiej ceramiki, której właściciele Anna i Dawid Sobieraj prowadzili dla dzieci warsztaty malowania i zdobienia naczyń.

Niezawodne Sołectwo Zaręba przygotowało stoisko z pysznym, swojskim jadłem. Były tam, znane już i rozchwytywane "pierogi sztygara", pajda chleba ze smalcem i ogórkiem, "przysmak sołtysa" czyli smażone ziemniaki z kefirem, kiełbasa z wody i rózne mięsiwa. Każdy kto przyszedł na naszą imprezę był częstowany smaczną grochówką ugotowaną w zakładzie Karnym w Zarębie.

Na stoisku pasieki pszczelarskiej Mariana Palczyńskiego, laureata wojewódzkich konkursów na najlepszą pasiekę, można było nabyć pyszne miody. Zarębiański Caritas z niezastąpioną panią Jadzią Jarmenko przygotował loterię fantową. Swój namiot miał Zespół Szkół z Zaręby, gdzie uczniowie i nauczyciele wraz z dyrektorem Jackiem Adamskim pokazywali swoje niemałe, osiągnięcia. Zainteresowani historią regionu mieli okazję zakupić książki Janusza Skowrońskiego zaopatrzone autografem autora.

Wszyskie dzieci obecne w ten pogodny, niedzielny dzień w Zespole Pałacowo- Parkowym w Zarebie także korzystały z wielu atrakcji jak zamki dmuchane, kule wodne, gokardy, przejażdżki kucykiem i bryczką udostępniną przez Stajnię Zaręba Kazimierza Byka, sragany z lodami, goframi, słodyczami i zabawkami.

Na terenie parku krótkofalowiec Jan Gałus zainstalował swoje stanowisko i przez cały czas trwania festynu łączył się z niemal całym światem i promował naszą gminę i trwajacą imprezę. W miejsca, z którymi się połączył wysłane zostaną specjalne karty z opisem imprezy w języku polskim i angielskim.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili to gminne święto. Dziękujemy uczniom szkoły zarebiańskiej, a szczególnie pieknie ucharakteryzowanym i przebranym dziewczętom, które tworzyły klimat dawnych czasów. Dziękujemy strażakom OSP Rudzica z ich naczelnikiem Zygmuntem Maciejewskim za zabezpieczenie imprezy. Ogromne podziękowania za pomoc w organizacji kierujemy do dyrektora Zakładu Karnego w Zarębie pana Andrzeja Koszeli. Dziekujemy za sponsoring prezesowi Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu panu Michałowi Turkiewiczowi oraz Staroście Lubańskiemu Waleremu Czarneckiemu za wsparcie finansowe i objecie honorowym patronatem tego przedsięwziecia.

Mamy nadzieję, że nikt nie żałował spędzonej z nami niedzieli i każdy razem z nami bedzie czekał na kolejną imprezę "Pałacowych spotkań z historią".

Do zobaczenia za rok!

Jolanta Napadłek