Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Pałacowe spotkania z historią

Biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna
w Siekierczynie

Siekierczyn 1
59-818 Siekierczyn
tel/fax. 75 722 17 77
e-mail:
pl-pl.facebook.com/bibliotekaSiekierczyn

Bibliotekarz: Marzena Stelmach
Godziny otwarcia:

 • wtorek 9.00 – 17.00
 • czwartek 12.00 – 20.00
 • piątek 12.00 – 16.00

Filia Biblioteki w Zarębie

Zaręba, ul. Osiedlowa 29
59-800 Lubań
Tel/fax. 75 722 1732
e-mail:
pl-pl.facebook.com/bibliotekaSiekierczyn

Bibliotekarz: Marzena Stelmach
Godziny otwarcia:

 • poniedziałek 12.00 – 20.00
 • środa 9.00 – 17.00
 • piątek 16.15 – 20.00

Logotypy

Gminna Biblioteka Publiczna w Siekierczynie ma za zadanie rozpoznawać, rozwijać i zaspokajać potrzeby czytelnicze i informacyjne społeczności gminy Siekierczyn.
Misję tę Biblioteka realizuje poprzez zadania szczegółowe:

 • Gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu.
 • Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie do domu.
 • Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej.
 • Popularyzacja książki i czytelnictwa.
 • Udostępnianie Internetu w celach informacyjno-edukacyjnych.
 • Współdziałanie z instytucjami, organizacjami i towarzystwami w rozwijaniu i zaspakajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa.
 • Doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej.

Biblioteka bierze udział w programach:

 • Biblioteki Narodowej – „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek”.

Zbiory Gminnej Biblioteki Publicznej w Siekierczynie

 • Księgozbiór liczy ogółem 33791 woluminów, w tym Filia Biblioteki w Zarębie posiada 16501 woluminów,
 • Księgozbiór podręczny zawiera m.in. encyklopedie, leksykony ogólne i tematyczne, słowniki, albumy, przewodniki turystyczne.
 • Zbiory regionalne - książki, czasopisma dotyczące naszego regionu oraz  wydawnictwa  o Unii Europejskiej.

Gminna Biblioteka Publiczna w Siekierczynie uzupełnia księgozbiór według zapotrzebowania pod względem tematycznym, według zainteresowań czytelników oraz z uwzględnieniem nowości wydawniczych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Biblioteka zakupuje nowości ze środków budżetowych i dotacji z Biblioteki Narodowej. Przyjmujemy także książki od prywatnych darczyńców. Czytelnikami naszej biblioteki mogą być wszyscy mieszkańcy gminy Siekierczyn. Według stanu na 31 grudnia 2019 r. czytelników jest 1013. Zapisując się do naszej biblioteki należy posiadać dokument tożsamości, w przypadku dzieci potrzebna jest zgoda i podpis rodziców. Jednorazowo można wypożyczyć 5 książek na okres nie dłuższy niż 4 tygodnie. Biblioteka dysponuje również księgozbiorem podręcznym, z którego można korzystać na miejscu. Biblioteka organizuje konkursy czytelnicze, wiedzy, plastyczne, wystawy, promocje książek, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, warsztaty. Organizuje zajęcia w czasie ferii i wakacji. Dysponuje stanowiskami komputerowymi dla czytelników z bezpłatnym dostępem do Internetu.

Zakup nowości wydawniczych na rok 2016, 2017, 2018 i 2019, 2020 zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zakup nowości wydawniczych na rok 2021 zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w zakresie zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”

Artykuły

 • Środki finansowe na zakup nowości wydawniczych do biblioteki

  Gminna Biblioteka Publiczna w Siekierczynie oraz Filia w Zarębie otrzymały środki finansowe na zakup nowości wydawniczych. Zakup dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w zakresie zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0” 

  Czytaj Więcej o: Środki finansowe na zakup nowości wydawniczych do biblioteki
 • Co słychać w bibliotece?

  W ramach Poranków w bibliotece dla najmłodszych kolejny raz odwiedziły nas dzieci z przedszkola w Siekierczynie. Z okazji zbliżającego się Dnia Pluszowego Misia rozmawialiśmy o naszych ukochanych pluszakach. Dzieci wysłuchały historii powstania tej maskotki oraz fragmentu bajki Czesława Janczarskiego „Nowi Przyjaciele Misia Uszatka”. Następnie każde dziecko wykonało pięknego misia. 

   

  Czytaj Więcej o: Co słychać w bibliotece?
 • „Jest takie miejsce na mapie świata – Polska!

  „Jest takie miejsce na mapie świata – Polska!
  To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce”.
  Takimi słowami rozpoczęliśmy dzisiejsze nasze spotkanie w bibliotece z dziećmi z przedszkola w Siekierczynie. W związku z nadchodzącym świętem narodowym rozmawialiśmy o symbolach narodowych i czytaliśmy fragment książki „Ignaś. Opowieści patriotyczne” autorstwa Wioletty Piaseckiej. Wspólnie recytowaliśmy wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka".

  Czytaj Więcej o: „Jest takie miejsce na mapie świata – Polska!
 • Z wizytą w Przedszkolu w Zarębie

   Dzisiaj miałam przyjemność pobyć z dziećmi z przedszkola w Zarębie. Rozmawialiśmy o tym, co to jest biblioteka i jaki zawód ma osoba w niej pracująca. Zastanawialiśmy się wspólnie nad tym, jak traktować książeczki, aby nie były smutne. Dzieci dowiedziały się o projekcie Mała Książka Wielki Człowiek. Na koniec oglądaliśmy książki z naszej biblioteki. To był przesympatycznie spędzony czas.

  Czytaj Więcej o: Z wizytą w Przedszkolu w Zarębie